Ogród przyjazny owadom

lip
04
2014

Uroczyste otwarcie ogrodu

Wpisany przez Grzegorz Jastrzębski
PDFDrukujEmail

 

26.06.2014 r. nastąpiło uroczyste zakończenie realizowanego w naszej szkole projektu "Ogród przyjazny owadom". Był to szczególny dzień dla uczestników projektu, zaproszonych gości, uczniów i ich rodziców, gdyż każdy mógł wówczas zapoznać się z efektami naszej półrocznej pracy. Podczas uroczystości można było obejrzeć krótką prezentację dokumentującą nasze działania, jak również dowiedzieć się wielu interesujących wiadomości na temat  pszczół od naszego gościa - pana Jerzego Grabskiego. Otwarciu ogrodu towarzyszyło również wiele atrakcji na świeżym powietrzu - kiermasz ciast, prezentacja budowy ula oraz wyrobów pszczelarskich (pyłek, miód, plastry z wosku), ognisko.

Dziękujemy naszym sponsorom - firmie Gaz-System oraz kołu TPD przy Zespole Szkół w Gardnie za pomoc w realizacji naszego projektu. Zapraszamy wszystkich do zwiedzania ogrodu!

 

przyg. E. Mular

 

mar
26
2014

Projekt "Ogród przyjazny owadom" - odebranie nagrody

Wpisany przez Jowita Niewiarowska
PDFDrukujEmail

Dnia 26 marca 2014 w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród projektom, które wygrały w ramach IV edycji konkursu Fundusz Naturalnej Energii. Zgłoszono 51 projektów, a dziewiętnaście najlepszych pomysłów zostało nagrodzonych grantami przyznanymi na ich wdrożenie. Do zwycięskich projektów należą:

 

W województwie zachodniopomorskim:

  1. "Jestem bio - lubię to", projekt złożony przez Szkołę Podstawową nr 1 w Wałczu,
  2. "3 x 5 vademecum młodego dendrologa" - szkolenia dla nauczycieli z terenu Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego, projekt złożony przez Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie,
  3. "Koszalin - eko wyspa", projekt złożony przez Zespół Szkół nr 9 w Koszalinie,
  4. "Bawmy się w ekologię", projekt złożony przez Szkołę Podstawową nr 2 w Wapnicy,
  5. "Ogród przyjazny owadom", projekt złożony przez Zespół Szkół w Gardnie.

 

Nagrody wręczał Wicewojewoda Zachodniopomorski Ryszard Mićko i przedstawiciele Gaz Systemu

Sponsorami projektu jest Gaz System

Patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego,Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Fundacja Nasza Ziemia.

 

 

mar
25
2014

Cel projektu "Ogród przyjazny owadom"

Wpisany przez Grzegorz Jastrzębski
PDFDrukujEmail

"Ogród przyjazny owadom" to jeden z 12 zwycięskich projektów IV edycji Funduszu Naturalnej Energii województwa zachodniopomorskiego właśnie rozpoczynający swą realizację przy Zespole Szkół w Gardnie pod patronatem Gaz System i dzięki finansowemu wsparciu TPD. (należy wspomnieć, że do udziału w konkursie zostało zgłoszonych aż 51 projektów). "Ogród przyjazny owadom"  jest  skierowany do młodzieży gimnazjalnej zamieszkałej na obszarze wiejskim. Wychodząc naprzeciw potrzebom tej grupy wiekowej proponujemy działania o charakterze proekologicznym. Poprzez ten projekt mamy nadzieję zwiększyć świadomość młodzieży dotyczącą potrzeby dbania o pszczoły, o ich roli w życiu człowieka i przyrody. Celem projektu jest również rozwój interpersonalny i nabycie nowych umiejętności oraz uwrażliwienie na potrzeby środowiska naturalnego.

Do zaplanowanych działań w ramach projektu należą m.in.: warsztaty wikliniarskie i ceramiczne, warsztaty z budowy domków dla owadów, wykład o roślinach przyjaznych pszczołom, o życiu i roli pszczół w przyrodzie przeprowadzony przez pracowników naukowych Katedry Zoologii i Pszczelarstwa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Ponadto wykonamy ogródek przyjazny pszczołom na terenie szkoły. Planowane jest również zorganizowanie wycieczki przyrodniczej do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu oraz przeprowadzenie konkursu przyrodniczego.

Projekt ten wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, gdyż projektowany ogród będzie miejscem służącym rekreacji i wypoczynkowi  wszystkich mieszkańców Gardna. Poza tym wdrożenie do pomocy przy realizacji projektu lokalnej ludności przyczyni się do nawiązania silniejszych więzi ze środowiskiem szkolnym. Zamiarem projektu jest również wykształcenie potrzeby odpowiedzialności i wrażliwości na bogactwo i piękno otaczającej przyrody.

 

przyg. E. Mular